Türkiye’nin en gözde plajları | 15 plaj

Yaz tatili planlarımızı yaparken deniz keyfi genelde ilk sırada yer alır. Bu anlamda şanslıyız, çünkü dünyaca ünlü plajlara sahip koylarımız var. Ege ve Akdeniz’de Türkiye’nin en gözde plajlarını sıraladık. Türkiye’nin en güzel plajlarına yer verdiğimiz bu listeye bakarak tatil planı yapabilir ya da seyahatiniz içine bu rotaları da dahil edebilirsiniz.

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı

Kaş-Kalkan arasında, arkasında büyük dağların çevirdiği bir koy. Suyun rengi tam turkuaz rengi, kum plajı var. Yolu çok virajlı zaten gelmesi bu kadar kolay olmayınca plajın kalitesi de artıyor. Pek çok seyahat yazarına göre, Türkiye’nin en iyi plajlarından biri olan Kaputaş’a gitmeden yanınıza yiyecek bir şeyler almayı unutmayın.

İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

Dalyan’dan İztuzu Plajı’na ulaşmanın tek yolu tekne yolculuğu. Dalyan’dan bineceğiniz sazlarla kaplı tekne yolculuğu sırasında, Kral Kaya mezarlarının heybetli manzarasına da tanıklık edebilirsiniz. Burada yapılaşma yok. 5.400 metre uzunluğunda bu plajın en önemli konukları deniz kaplumbağaları caretta carettalar. Şanlıysanız plajda dolaşan carettaları görebilirsiniz. Duş, tuvalet, kabin gibi plaj hizmetleri var.

Çıralı (Antalya)

Çıralı (Antalya)

Antalya’da çam ormanlarıyla kaplı ve ağaç evleriyle ünlü Olimpos’un hemen yanındaki ünlü bir plajdır Çıralı. Doğal bir atmosferde tatil yapmak istiyorsanız Çıralı ve etrafındaki ağaç evlerde konaklayıp, gündüzleri kendinizi Akdeniz’in serin sularına bırakabilirsiniz. Bu plajda da caretta carettalar için 3 km’lik bir koruma alanı var.

Phaselis

Phaselis

Antalya’daki bir başka ünlü plaj da Kemer-Tekirova arasındaki Phaselis. Çam ormanlarıyla kaplı bu alanda denizin berraklığı görülmeye değer. Üstelik denizin hemen dibinde antik kent Phaselis’i de gezebilirsiniz. Eski liman kalıntıları arasında yüzmek çok keyifli olacaktır. Burada su sporları da yapabilirsiniz. Ulaşım, deniz yoluyla sağlanıyor.

Patara

Patara

Antalya’da antik kentte deniz keyfi sürebileceğiniz bir başka plaj da Patara. Kalkan’daki bu antik kentin yanındaki plaj 12 km uzunluğunda sığ bir deniz. Rüzgarı hiç eksik olmadığı için rüzgar sörfü yapmaya da uygun. Burada deniz kaplumbağaları caretta carettalarda yumurtalarını bırakıyor.

Çeşme Alaçatı

Çeşme Alaçatı

Alaçatı, özellikle sörf sporuna ilk başlayanlar için ideal bir plajdır. Alaçatı yat limanı yanındaki bu plajda rüzgar hiç eksik olmaz ama deniz sığdır. Üç tarafı kara ile çevrilidir, bu yüzden sporcular için güvenli bir alandır. Burada gündüzleri denize girip akşamları plaj partilerine de katılabilirsiniz. Yine rüzgar sörfünün yanı sıra kite sörf de yapılmaktadır.

Çeşme Altınkum

Çeşme Altınkum

Çeşme’de Alaçatı’nın yanı sıra çok sayıda plaj var. Çiftlikköy’deki Altınkum plajının kumu altın rengiyle dikkat çeker. Çeşme’de ayrıca Aya Yorgi ve Ilıca plajları da popülerdir.

Hisarönü (Datça)

Hisarönü (Datça)

Marmaris – Datça yolu üzerinde çok sayıda güzel koy ve plajlar var ancak bunlardan en ünlüsü Hisarönü Koyu. Teknelerin de uğrak yeri olan Hisarönü’nde rüzgar eksik olmuyor. Etrafında balıkçılar ve küçük pansiyonlar var.

Bodrum Ortakent Kargı Plajı

Bodrum Ortakent Kargı Plajı

Bodrum’da Türkbükü, Yalıkavak, Torba gibi koylarda irili ufaklı çok sayıda beach var. Ama en büyük ve en meşhurlarından biri, Ortakent’teki Camel Beach. Kargı plajı da deniyor ancak burada turistleri gezdiren deveden dolayı Camel beach adını almış. Kum plaj etrafında plaj işlemleri ve restoranlar da bulunuyor.

Gökova Akbük

Gökova Akbük

Akdeniz’deki bir diğer adresimiz, temiz denizi ve yeşilliklerle kaplı koyuyla Gökova. Akbük ise buranın meşhur plajlarından. Akyaka’dan gidebilirsiniz. Denizin rengi harika, plaj biraz taşlık ama taşlar öyle ayağınıza batmıyor. Ve tabi ki denizin berraklığı görülmeye değer.

Ölüdeniz (Kelebekler Vadisi)

Ölüdeniz (Kelebekler Vadisi)

Ölüdeniz için Türkiye’nin tanıtım yüzü diyebiliriz. Burası sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli plajlarından bir tanesi. Doğal bir göl gibi dalgasız sakin bir denizi var. Etrafı çam ağaçlarıyla kaplı. Turistik plaj işletmeleri mevcut. 2006 yılında dünyanın en iyi plajı seçilmiş. Fethiye’deki bir başka plaj önerimiz de yapılaşmanın olmadığı, elektriğin bile bulunmadığı Kelebekler Vadisi olabilir.

Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı

Kuzey Ege’de meşhur bir plaj olan Sarımsaklı Plajı Ayvalık’ta. 7 km uzunluğundaki bu plajın denizi berrak ve kumu da beyaza yakın pırıltılıdır.

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu

Bozcaada’nın meşhur koylarından birisidir. Adanın diğer ucunda yer alır. Denizi berrak ve sakindir. Burada da yapılaşma yok. Yüzerken elinize balıkların geldiğini göreceksiniz. Şnorkel almadan gitmeyin. Ulaşımı kendi imkanlarınızla yapmanız gerekir. Adadaki bir başka ünlü plaj da Ayazma Plajı.

Ovabükü (Datça)

Ovabükü (Datça)

Datça Mesudiye Köyü üzerinden gidebileceğiniz Ovabükü, İngiliz The Gurdian Gazetesi tarafından Türkiye’nin en iyi plajı seçildi. Oldukça sakin bir koy olan Ovabükü’nde plaj biraz taşlık. Koyun içinde pansiyonlar var. Denizi sığ, özellikle yüzme bilmeyenler ya da çocuklular için iyi bir seçenek. Sakin bir yer olduğu için kafa dinleyebilirsiniz.

Kabak Koyu

Kabak Koyu

Fethiye’de doğal ortamda tatil yapmak isteyenlerin bir başka adresi de Kabak Koyu. Burası barındırdığı bitki ve kelebek türleriyle de ünlü. Kara yoluyla ulaşımı var. İçerisinde doğal kamp tesisleri bulunuyor. Buraya bağlı Faralya Köyü’nde ise butik otel işletmeleri bulunuyor.

Diğer Haberler

Bodrumda Yapılacak Aktiveteler

Ordu’da gezilecek yerler

BODRUM’UN YENİ OTELİ ARİN RESORT BODRUM

<